czwartek, 28 lutego 2013

Pozdrowienia z Małej Dąbrówki

W 2008 roku Qba70 zamieścił na forum.gkw24.pl interesującą pocztówkę. Trzy lata później na aukcji ebay.de pojawiła się jej większa, wyraźniejsza wersja.

Pocztówka z Małej Dąbrówki z 1899 r.

Według opisu z aukcji pocztówka pochodzi z 1899 r. Bez tej informacji można było datować jej wydanie na lata 1888-1905 (w 1888 r. utworzono pocztę, w 1905 r. Klein Dombrowka została przemianowana na Eichenau). Pocztówka przedstawia gospodę Jonasza Goldmanna wraz z ogrodem, pocztę (Post) oraz kopalnię Georg.

środa, 27 lutego 2013

Mapnik

Niniejszy wątek gromadzi, w porządku chronologicznym, mapy obejmujące Małą Dąbrówką z okolicami.
= 1 =
1636 r. - Plan terenów między Siemianowicami, Dąbrówką i Czeladzią
Mapa Ductus Granicierum Oppidi Czeladz in Ducatu Severiensi Anni 1636 powstała w związku ze sporem o tereny położone na prawym brzegu Brynicy. Na mapie zaznaczone północne rejony Dąbrówki m.in. Jezioro Sędziszowskie i Bagno Osiec. Więcej w artykule Północne okolice Dąbrówki na mapie z 1636 roku.

niedziela, 24 lutego 2013

Kramarzowy Dąb

Mała Dąbrówka, Dąbrówka Mała, Klein Dombrowka, Celary Dąbrówka, Dombrowka, Eichenau, Dąbrowka, Dąbrówka. Do tych nazw, pochodzących z różnych okresów historycznych czy różnych źródeł, ksiądz Jan Kudera dodaje dwie kolejne, nader interesujące. Przy lokalizacji miejscowości Wygiełzy pisze (1):
[...] może to dzisiejszy Burowiec lub Mała Dąbrówka, która nazwę swoją zmieniała i nazywała się raz Kramarzowym Dębem (w odróżnieniu od Krasnego Dębu, który jest dzisiejszym Dębem przy Katowicach), a w 18. wieku Dąbrową.
Szkoda, że ksiądz Kudera nie podał źródła, z którego zaczerpnął obie nazwy Dąbrówki...



Źródła:
(1) Ks. Jan Kudera, Historia Parafji Mysłowickiej, Mysłowice, 1934, s. 25: http://sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=56776

poniedziałek, 18 lutego 2013

Dąbrówka w obiektywie Rudolfa Rocksteina

Na Naszej Klasie autor profilu Herb Dąbrówki Małej, wśród zdjęć Dąbrówki i jej mieszkańców, zamieścił fotografie zrobione w 1962 r. z wieży kościoła św. Antoniego przez Rudolfa Rocksteina. Poniżej zamieszczam kilka ujęć z tej niesamowitej sesji. Fotografie pochodzą z galerii Herbu Dąbrówki Małej (1)

Przy okazji zachęcam do odwiedzin ww. profilu. Zdjęcia w galerii opatrzone są "pinezkami" zawierającymi nazwy osób, budynków, miejsc. Fotografie okraszone są też licznymi komentarzami i wspomnieniami mieszkańców Dąbrówki.

PS
Zdjęcia Rudolfa Rocksteina spopularyzował na forum.gkw24.pl pendala.

sobota, 16 lutego 2013

Dąbrówka Celarego

W skromnej literaturze na temat Dąbrówki Małej spotykamy się z informacją o zakupie miejscowości przez Jakuba, zwanego Celary. O tym wydarzeniu i ich uczestnikach traktuje niniejszy wpis.

Ludwik Musioł, wybitny śląski historyk i archiwista, w jednej ze swoich monografii notuje (1):
Krótko przed 1650 r. wieś Dąbrówka Mała przeszła na własność Józefa Jarockiego, piszącego się: „z Jaroszyna a na Dąbrówce”. Aktem z dnia 16 lipca 1667 r. Jarocki sprzedaje Dąbrówkę Małą razem z folwarkiem, wsią, budynkami, rolami, poddanymi (jest tu 7 kmieci) itd. panu Jakubowi z Czarnocina Czarnowskiemu, zwanemu Celary, podczaszemu dobrzyńskiemu, za sumę 7.000 złotych polskich. Ponieważ rodzina ta była pochodzenia włoskiego (Cellari), nabyta przez nią wieś odtąd zwana była Celary-Dąbrówka i tak m.in. jest zaznaczona na mapie Wielanda z roku 1736.
Poniżej interesujący nas fragment mapy Jana Wolfganga Wielanda (2).

Fragment mapy Principatvs Silesiae Rattiboriensis Wielanda z 1736 r.

czwartek, 14 lutego 2013

Księga adresowa z 1910 roku

Śląska Biblioteka Cyfrowa posiada w swoich zasobach bardzo ciekawą pozycję - Adressbuch für Kattowitz und Umgegend: http://www.sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=240.
Księga adresowa, wydana w 1910 roku, zawiera dane także dla miejscowości Eichenau (takie miano nosiła Dąbrówka od 1905 roku).


poniedziałek, 11 lutego 2013

Szczyńść Boże!

Roztomili, niniejszy blog traktuje o Małej Dąbrówce - dziś dzielnicy Katowic, dawniej samodzielnej gminie. Jej historii i teraźniejszości. Jej mieszkańcach, przyrodzie i zabytkach.

W jego ramach chciałbym również uporządkować i opracować materiały, które udało się zgromadzić na forum.gkw24.pl. Materiały publikowało i komentowało wiele osób, w tym ja, jako użytkownik rav. Pragnę podziękować w sposób szczególny następującym użytkownikom forum:
bebok
buldi
kattowitz1900
Lahcim nitup
le_szek
pendala
Piotr
piotrekb
Qba70
the_saint
ursusek

Mam nadzieję, że blog pomoże spopularyzować walory i historię Dąbrówki. Wszystkich zapraszam do komentowania oraz przesyłania pomysłów, materiałów i uwag na adres podany po prawej stronie.
Z góry dziękuję!

W pierwszym poście publikuję zdjęcie z serwisu fotopolska.eu (1). Wykonane zostało w latach 30. XX wieku z wieży kościoła św. Antoniego. Obiektyw aparatu skierowany jest na skrzyżowanie dzisiejszej ulicy Le Ronda z ulicą Strzelców Bytomskich. Jak zauważył Qba70, za kamienicami (prawy górny róg) biegły tory kolejki wąskotorowej wożącej piasek z piaskowni w pobliżu Czeladzi do kopalni Wieczorek (2).

Lata 30. U góry po prawej, u ujścia Żniwnej widzimy pola - dziś tam park i przedszkole. Przy skrzyżowaniu Strzelców z Le Ronda widzimy chatę wiejską. Nad wszystkim cień wieży kościoła Św. Antoniego - jeszcze ze wszystkimi kopułami.


Źródła:
(1) Zdjęcie w wyższej rozdzielczości dostępne również na profilu Facebook Rady Jednostki Pomocniczej nr 14 - Dąbrówka Mała.