W 2008 roku Qba70 zamieścił na forum.gkw24.pl interesującą pocztówkę. Trzy lata później na aukcji ebay.de pojawiła się jej większa, wyraźniejsza wersja.
![]() |
Pocztówka z Małej Dąbrówki z 1899 r. |
Według opisu z aukcji pocztówka pochodzi z 1899 r. Bez tej informacji można było datować jej wydanie na lata 1888-1905 (w 1888 r. utworzono pocztę, w 1905 r. Klein Dombrowka została przemianowana na Eichenau). Pocztówka przedstawia gospodę Jonasza Goldmanna wraz z ogrodem, pocztę (Post) oraz kopalnię Georg.
Gospoda Jonasza Goldmanna (1) to dzisiejsza remiza strażacka oraz przylegający do niej budynek mieszkalny (Strzelców Bytomskich 33).
![]() |
Budynek przy ul. Strzelców Bytomskich 33. W głębi, po lewej stronie remiza strażacka. |
Przy porównywaniu pocztówki z fotografiami uwagę zwracają
charakterystyczne cztery pary okienek nad wyjazdem z remizy. Przed wprowadzeniem się Ochotniczej Straży Pożarnej, budynek należał do ZBOWiD-u. Organizowane były tutaj zabawy taneczne. Wspomina o tym w swojej galerii Ślązak Roku 2006, czyli Leszek Jęczmyk oraz piotrekb w komentarzu na forum.gkw24.pl. Być może sala taneczna stanowiła dawniej salę restauracyjną?
Zdjęcie wykonane przez Leszka Jęczmyka opatrzone podpisem "Wielu z nas ma tutaj miłe wspomnienia, bo w sali ZBOWiD-u dużo się działo, było granie i tańczenie." |
![]() |
Gospoda Goldmanna i ogród restauracyjny na innej pocztówce (1911). Źródło:profil Pozdrowienia z Katowic |
Poczta to budynek przy dzisiejszej ulicy Strzelców Bytomskich 24.
W lokalizacji poczty pomógł opis poniższego zdjęcia Rudolfa Rocksteina. Mianowicie, budynek stojący naprzeciw ujścia ulicy Damrota (dziś 9 Maja) do ulicy Bytomskiej (dziś Strzelców Bytomskich) oznaczono jako "stara poczta". Takiego samego określenia używa w swojej galerii Leszek Jęczmyk.
![]() |
Dawna poczta czyli budynek przy ulicy Strzelców Bytomskich 24. |
W lokalizacji poczty pomógł opis poniższego zdjęcia Rudolfa Rocksteina. Mianowicie, budynek stojący naprzeciw ujścia ulicy Damrota (dziś 9 Maja) do ulicy Bytomskiej (dziś Strzelców Bytomskich) oznaczono jako "stara poczta". Takiego samego określenia używa w swojej galerii Leszek Jęczmyk.
![]() |
Zdjęcie wykonane przez Rudolfa Rocksteina w 1962 r. z wieży kościelnej. Fotografia udostępniona na Naszej Klasie w galerii profilu Herb Dąbrówki Małej (2). |
Jeśli chodzi o początki poczty w Małej Dąbrówce to Jan Olchowik w książce pt. "Poczta na Górnym Śląsku do 1923 roku" podaje następujące dane (3):
Klein Dombrowka - nr dziennika oznajmiającego otwarcie urzędu pocztowego: 17 z dnia 23.04.1888 r.
Eichenau (Kr. Kattowitz) - nr dziennika oznajmiającego otwarcie urzędu pocztowego: 50 z dnia 28.09.1905 r.
Kiedy budynek przy obecnej Strzelców Bytomskich 24 przestał mieścić pocztę? Tego nie wiem. Pod obecnym adresem (Al. Niepodległości 5) poczta działała już w 1936 roku (4).
Starą pocztę i restaurację z ogrodem znajdziemy na mapie górniczej z 1903 roku. Podobny ogród restauracyjny znajdował się przy lokalu Theodora Bielitzera w Burowcu (dzisiejszy Miejski Dom Kultury
"Szopienice-Giszowiec" przy ulicy Hallera 28).
![]() |
Poczta oraz restauracja z ogrodem na mapie górniczej z 1903 roku. |
Na pocztówce przedstawiono również kopalnię Georg (Jerzy). Oto, co o niej pisze Jerzy Jaros (5):
Kopalnia Jerzy w Małej Dąbrówce: utworzono 2 VI 1847 r. przez połączenie pól górniczych Georg (nadane 14 IX 1844 r.) i Norma (nadane 14 VII 1845 r.); eksploatowana od 1844 r. Należała do kilku właścicieli (spadkobiercy Jana Fryderyka Loescha, Aleksander Schreiber, von Wallenberg-Pachaly); w 1895 r. przeszła na własność księcia zu Hohenlohe-Oehringen, od 1905 r. należała do Zakładów Hohenlohego. Była eksploatowana z przerwami (m.in. unieruchomiona w latach 1857-1867), ostatecznie unieruchomiono ją w 1928 r. Nazwa niemiecka Georg (do 1922 r.). Wydobycie w 1913 r. 421.324 t.
![]() |
Zdjęcie kopalni Jerzy wykonane w 1925 roku przez Karola Rocksteina, ojca Rudolfa Rocksteina. Fotografia udostępniona na Naszej Klasie w galerii profilu Herb Dąbrówki Małej (6). |
Źródła i przypisy:
(1) Adressbuch für Kattowitz und Umgegend, Kattowitz 1910, s. 73 w rozdziale Eichenau.
Na pocztówce wymieniony jest Isaak Bottenbreiter, który mieszkał przy ulicy Beuthenerstrasse 24 (ww. księga adresowa s. 71) i zajmował się spedycją i przewozem (Vekturanzunternehmer). Kuryer Śląski z 26 października 1916 r. publikuje krótki artykuł dot. "właściciela powózek" Bottenbreitera (s. 5). O specyfice usług przewozowych w drugiej połowie XIX w. pisał w swoich wspomnieniach z Górnego Śląska Anton Oskar Klaussmann:
Na początku lat sześćdziesiątych [XIX w.] na wszystkich drogach, na licznych wtedy jeszcze szosach, a także na piaszczystych traktach polnych ogromną rolę odgrywał transport wozami konnymi. Transport z i do kopalń i hut dawał setkom ludzi zajęcie oraz środki utrzymania. Kto był w stanie, sprawiał sobie konia, wóz i zaczynał "wekturować", a zaoszczędzone z zarobku pieniądze przeznaczał, rzecz jasna, na pomnożenie liczby koni i wozów. [...] Pod koniec lat sześćdziesiątych sporą rolę odgrywali już przedsiębiorcy spedycyjni. Byli to właściciele większej liczby furmanek, którzy po podpisaniu kontraktu z jakimś zakładem przemysłowym przejmowali cały jego transport i za pomocą setek, często, koni i nie mniejszej liczby wozów, dokonywali wszystkich przewozów. Niektóre zakłady przemysłowe, posiadające wcześniej własne konie i wozy, pozbywały się ich i zlecały usługi przewozowe przedsiębiorcom przewozowym, robiącym na tym z reguły bardzo dobre interesy.
Źródło: Anton Oskar Klaussmann, Oberschlesien vor 55 Jahren und wie ich es wiederfand, 1911 w przekładzie: Antoni Halor, Górny Śląsk przed laty, Muzeum Historii Katowic, Katowice 1996, s. 50.
(3) Jan Olchowik, Poczta na Górnym Śląsku do 1923 roku, Ruda Śląska 2009.
(4) Spis abonentów sieci telefonicznych Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów w Katowicach na 1936 r., s. 56, spis dostępny w zasobach ŚBC: http://sbc.org.pl/dlibra/docmetadata?id=1025
(5) Jerzy Jaros, Słownik historyczny kopalń węgla na ziemiach polskich, "Śląsk", Katowice 1984, s. 8.
(6) Fotografia Karola Rocksteina udostępniona na Naszej Klasie w galerii profilu Herb Dąbrówki Małej.
inne:
http://forum.gkw24.pl/gkw/forum/phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=1337&start=440#p198179
http://forum.gkw24.pl/gkw/forum/phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=1337&start=800#p207006
U nos zowdy sie godało, że przistanek je kole staryj poczty
OdpowiedzUsuńPrzistanek kole staryj poczty - świetny przykład określenia, które nawiązuje do historii danego budynku czy miejsca. Podobnie jak nazwy ulic: Pod Młynem i Stacyjna.
UsuńPozdrawiam.
Ulica "Stacyjna" po przylaczeniu Dabrowki do Katowic w latach 60-tych,
OdpowiedzUsuńwczesniej "Dworcowa".Nazwe ulicy zmieniono dlatego ze w Katowicach ulica
Dworcowa juz byla.