piątek, 18 kwietnia 2014

Wielkanoc tuż, tuż

Trwa Triduum Paschalne. Dziś Wielki Piątek, pamiątka Męki i Śmierci Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Po wieczornej Liturgii Męki Pańskiej wierni będą adorować Najświętszy Sakrament przy symbolicznych Bożych Grobach. Dzięki uprzejmości Pana Rudolfa Breilicha publikuję poniżej zdjęcie Grobu Pańskiego w kościele św. Antoniego w Dąbrówce Małej, wykonane na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Grób Pański w kościele św. Antoniego na fotografii Pana Rudolfa Breilicha (lata 60/70. XX w.).

Fotografia utrwaliła dawną polichromię kościoła, której fragmenty wokół ołtarza głównego możemy zobaczyć na innym zdjęciu Pana Breilicha.

Ołtarz główny i polichromia w prezbiterium kościoła św. Antoniego na zdjęciu Pana Rudolfa Breilicha (lata 60/70. XX w.).
Jak wspomina Pan Rudolf, w odpowiednim oświetleniu ołtarza, poprzez przeciągnięcie podwieszanej lampy, pomógł śp. Pan Tomaszewski. Po lewej stronie, obok figury św. Alojzego zawieszone były wota.

Polichromie - w tym zachowane do dziś malowidła wokół prezbiterium, przedstawiające Boga Ojca, Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - wykonał w latach 1932-33 krakowski malarz, prof. Władysław Pawlikowski.

Zdjęcia polichromii w kościele św. Antoniego, wykonanej przez prof. Władysława Pawlikowskiego.
Źródło: Polonia nr 3012, 26 lutego 1933 r., s. 2.

Spójrzmy jeszcze raz na zdjęcie Grobu Pańskiego. Po prawej stronie, pod obrazem II stacji Drogi Krzyżowej zauważymy namalowany na ścianie równoramienny krzyż. Przypuszczam, że jest to zacheuszek, który wskazuje jedno z miejsc, które biskup namaścił świętym olejem podczas konsekracji świątyni. Poświęcenia kościoła św. Antoniego w Dąbrówce Małej dokonał 4 listopada 1934 r. biskup Teofil Bromboszcz.

Konsekracja kościoła św. Antoniego w Dąbrówce Małej (4 listopada 1934 r.).
Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Zwróćmy też uwagę na stacje Drogi Krzyżowej. Wszystkie czternaście obrazów namalował ok. 1912 roku Otto Kowalewski z Katowic. Także ten artysta jest autorem, znajdującego się w ołtarzu głównym, obrazu Madonna ze św. Antonim. Dawniej stacje Drogi Krzyżowej powieszone były w całym kościele, dziś umieszczone są w nawach bocznych.

Dawniej stacje Drogi Krzyżowej powieszone były także w tyle kościoła św. Antoniego (zdjęcie po prawej).
Źródło: Gość Niedzielny nr 9, 3 marca 1935 r., s. 15 (także tam inne zdjęcia i artykuł na s. 4).

Współczesne wnętrze kościoła św. Antoniego możemy oglądać w interaktywnej panoramie w serwisie WirtualnaStrefa.pl. Zachęcam jednak do osobistego odwiedzenia naszej pięknej świątyni - zwłaszcza w czasie nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Z okazji zbliżającej się Wielkiejnocy życzę Szanownym Czytelnikom Zdrowych, Spokojnych Świąt i Wielu Łask od Zmartwychwstałego Pana.
Radosnego Alleluja!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz