środa, 19 lutego 2014

Przy granicy z Roździeniem

Jesteśmy dziś w Burowcu, na granicy dawnych gmin - Dąbrówki Małej i Roździenia. U początku ulicy Gen. Józefa Hallera stoi apteka (posesja nr 1), której historia sięga 1907 r. (1) Jej właścicielem był Richard Filor, a od ok. 1927 r. mgr Rafał Polaczek (2). Dawniej apteka nosiła nazwę "Szczęść Boże".

Stara apteka w Dąbrówce Małej (Burowiec, ul. Hallera 1).

Po prawej stronie zdjęcia widoczny jest fragment skweru Hilarego Krzysztofiaka. Dawniej mieściło się tam targowisko, a za nim osiedle domków kolonii "Paweł". Naprzeciwko apteki znajdują się komis samochodowy (ul. Hallera 2) oraz odrestaurowana niedawno kamienica (ul. Hallera 4).

Komis samochodowy i kamienica przy ul. Hallera 2 i 4.

Tak to miejsce wyglądało przed stu laty.

Kamienice przy Luisenstraße 2 i 4 w 1910 r. Do dziś zachował się budynek przy Hallera 4 (po lewej).
Źródło: S. Ochodek, L. Szaraniec, Szopienice wczoraj i dziś, Fundacja "Pro-Eko Szopienice", Katowice 1998, s. 38.

W miejscu obecnego parkingu wznosiła się pokaźna kamienica. Mieszkali w niej między innymi kupiec Leopold Altmann i bednarz Józef Baron (3). Sąsiednią kamienicę nr 4 wyróżniało piękne zwieńczenie. Owego zwieńczenia nie odbudowano podczas renowacji w 2012 r., ale zrekonstruowano balkony na narożu budynku. Przy okazji, zwróćmy uwagę na dwa balkony po prawej stronie zdjęcia z 1910 r. To fragment kamienicy przy ul. Obrońców Westerplatte 100. Dziś po balkonach pozostały tylko ślady.

Kamienica przy ul. Obrońców Westerplatte 100, już bez balkonów na narożu.

Warto zajrzeć:
  • Burowiec dzisiaj - galeria zdjęć Burowca, wykonanych przez Pana Leszka Jęczmyka w 2008 r. (także zdjęcia budynków omówionych w artykule).
  • Fotopolska.eu - galeria zdjęć Burowca (także zdjęcia budynków omówionych w artykule, wykonane przy użytkownika Gunar w lipcu 2013 r.).


Źródła i przypisy:
(1) Dionizy Moska, Apteki i aptekarstwo w autonomicznym województwie śląskim w II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1922-1939, rozprawa habilitacyjna, Śląska Akademia Medyczna w Katowicach, Sosnowiec 1992, s. 107 (Tablica IV, Wykaz aptek na Górnym Śląsku według stanu na czerwiec 1922 r.) i s. 116 (Tablica VI, Wykaz aptek publicznych na polskim obszarze Górnego Śląska według stanu na 1 stycznia 1939 r.).
(2) Więcej o mgrze Rafale Polaczku w artykule Mgr Rafał Polaczek - aptekarz z Burowca.
(3) Adressbuch für Kattowitz und Umgegend, księga adresowa z 1910 roku, s. 71 (261).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz