sobota, 6 września 2014

Budżet Obywatelski 2015

Trwa realizacja działań zmierzających do opracowania Budżetu Obywatelskiego dla miasta Katowice na rok 2015. Celem inicjatywy jest włączenie mieszkańców w proces współdecydowania o wydatkach finansowanych z budżetu miasta. Dzięki niej mieszkańcy poszczególnych dzielnic (jednostek pomocniczych) mogą zgłaszać projekty zadań publicznych, a następnie głosować na zadania, które przeszły pozytywnie proces weryfikacji. Wybrane zadania będą realizowane ze środków finansowych wydzielonych na ten cel z budżetu miasta. Pula środków finansowych w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2015 dla Dąbrówki Małej (Jednostki Pomocniczej nr 14) wynosi 290 727 zł.

Zgodnie z harmonogramem Budżetu Obywatelskiego dla miasta Katowice na rok 2015 w maju i czerwcu br. prowadzona była akcja informacyjno-edukacyjna. W tym też okresie mieszkańcy mogli składać projekty zadań. W sierpniu Urząd Miasta weryfikował przyjęte wnioski, by 1 września ogłosić listę projektów zweryfikowanych pozytywnie oraz negatywnie. Wśród 22 wniosków z Dąbrówki Małej 13 zaopiniowano pozytywnie, zaś pozostałe 9 odrzucono na etapie weryfikacji formalnej i merytorycznej.


Poniższa lista zawiera projekty z Dąbrówki Małej, które zostały pozytywnie zaopiniowane i przeszły do kolejnego etapu Budżetu Obywatelskiego, czyli głosowania. Tytuły oraz opisy zaczerpnąłem z oficjalnej listy projektów, tam też znajdziemy informacje o szacunkowych i rzeczywistych kosztach realizacji danego zadania.
  1. Zakup nowych książek dla Filii nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach przy ul. Strzelców Bytomskich 21
    Zakup nowości wzbogaci ofertę filii, uzupełni zaczytane książki należące do klasyki światowej. Pozwoli mieszkańcom na korzystanie z większej ilości nowych książek, uzupełni się lektury dla dzieci i młodzieży. Proszę o systematyczny, regularny zakup nowości.
  2. Zakup i montaż w dzielnicy 10 ławek
    W pierwszym etapie budowy „Zielonego Zakątka” powstanie średniej wielkości plac zabaw oraz bezpieczne, utwardzone przejście pomiędzy ulicami: Styczniową oraz przystankiem autobusowym przy ul. Le Ronda. Plac zabaw będzie oparty o tzw. ścieżkę zdrowia, gdzie nacisk będzie położony na aktywne formy zabawy. Nie zabraknie też piaskownicy i huśtawek dla dzieci w różnym wieku.
  3. Nocne oświetlenie przejścia przy cmentarzu komunalnym - łącznik ul. Le Ronda oraz ul. Techników
    Wykonanie oświetlenia wąskiego przejścia pomiędzy ul. Le Ronda i ul. Techników przełoży się na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, którzy obecnie w godzinach wieczornych nie mogą być pewni, że w ciemnym zaułku nic na nich nie czyha.
  4. Rewitalizacja „Parku w Dąbrówce”
    Park w Dąbrówce wzbogaci się o utwardzone chodniki oraz uporządkowaną zieleń. Atrakcją parku stanie się siłownia na otwartym powietrzu oraz ok. 50-metrowa oś kwiatowa.
  5. Rewitalizacja Placu Żołnierzy Września (Park Jordanowski)
    Plac Żołnierzy Września wzbogaci się o nowe ławki, kosze i rośliny. Istniejący plac zabaw dla dzieci zostanie rozbudowany. Dzięki zjazdom saneczkowym park ożyje w sezonie zimowym. Miasto podejmie też działania na rzecz zmniejszenia poziomu hałasu w otoczeniu Placu.
  6. Utworzenie skweru w rejonie skrzyżowań ulic: Le Ronda, Styczniowa i Siwka
    Na skrzyżowaniach ulic Siwka, Styczniowej i Le Ronda zostanie utworzony przyjazny skwer z ławeczkami, zielenią i kwiatami. Wyznaczone zostaną nowe przejścia dla pieszych i miejsca postojowe, a przed hałasem bronić będzie obsadzony kwiatami nasyp ziemny. Cały teren zostanie uporządkowany i posprzątany.
  7. Montaż gablot z informacjami o sportowej i kulturalnej ofercie miasta – 4 sztuki
    Zakup 4 zamykanych tablic informacyjnych, w których umieszczane będą aktualne informacje o kulturalnych, sportowych i miejskich wydarzeniach, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń dzielnicowych oraz mających miejsce w dzielnicach sąsiadujących z Dąbrówką Małą.
  8. Zakup trenażerów piłkarskich oraz budowa ścianki wspinaczkowej w Szkole Podstawowej nr 47
    Rozbudowa sportowego wyposażenia Szkoły Podstawowej nr 47 o 10 trenażerów do wsparcia nauki gry w piłkę nożną oraz ściankę wspinaczkową dla dzieci i młodzieży z dzielnicy.
  9. Przebudowa boiska trawiastego przy ul. Techników 5 i rozwój infrastruktury sportowej
    W miejscu dziś nieużytkowanego boiska mieszkańcy oczekują mniejszego, bardziej funkcjonalnego boiska trawiastego o wymiarach około 30x55m z piłkochwytami, stołem do ping-ponga, ławkami, kilkunastoma nowymi miejscami parkingowymi (po zachodniej stronie terenu) i małą architekturą.
  10. Montaż 8 stojaków rowerowych
    W 7 miejscach w dzielnicy zamocowane zostaną stojaki rowerowe.
  11. Nauka pływania dla 24 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
    24 dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym, w ramach kursu trwającego 16-20 godzin, zostanie oswojonych ze środowiskiem wodnym i zdobędzie umiejętność pływania.
  12. Zakup i montaż 16 pojemników na nieczystości zwierzęce
    Kosze na psie odchody to podstawowa broń w walce o estetykę otoczenia naszych domów. 16 sztuk zostanie ulokowanych przed wszystkim przy osiedlach - tam gdzie problem jest najbardziej widoczny i odczuwalny. Równolegle w placówkach edukacyjnych w dzielnicy rozpocznie się kampania edukacyjna uświadamiająca dzieci i ich rodziców.
  13. Uruchomienie hot spotu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach filia 20
    Utworzenie w filii nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach darmowego punktu dostępowego do Internetu za pośrednictwem Wi-fi
W okresie od 3 do 15 września w jednostkach pomocniczych organizowane będą debaty dotyczące pozytywnie zweryfikowanych projektów. W Dąbrówce Małej takie spotkanie odbędzie się 10 września (środa) o godzinie 17 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Grzegorzka 4. To okazja do poznania szczegółów poszczególnych projektów oraz zadania pytań wnioskodawcom. Następnym etapem będzie głosowanie, w którym wyborcy (osoby powyżej 16 roku życia zameldowane w jednostce pomocniczej, w której głosują) oddają tylko jeden głos na wybrany projekt. W Dąbrówce Małej punktem głosowania będzie Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 20 przy ul. Strzelców Bytomskich 21b. Głosowanie będzie trwało od 17 do 21 września, a jego wyniki zostaną ogłoszone do 30 września. Do realizacji zostaną przeznaczone te projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych w Budżecie Obywatelskim, przewidzianym dla zadań lokalnych w danej jednostce pomocniczej.

30 września zostały ogłoszone wyniki głosowania. Biorąc pod uwagę liczbę głosów oddanych na projekty, koszt ich realizacji, a także dostępną pulę środków finansowych, do realizacji w Dąbrówce Małej w roku 2015 zostało wyłonionych 9 projektów (na powyższej liście zaznaczyłem je kolorem zielonym). Udział w głosowaniu wzięły 242 osoby wobec 4555 uprawnionych (frekwencja w Dąbrówce Małej wyniosła więc ok. 5,31%). Najwięcej głosów (63) otrzymał wniosek dot. zainstalowania nocnego oświetlenia na przejściu łączącym ulice Le Ronda i Techników (w pobliżu przystanku autobusowego Dąbrówka Mała Cmentarz).

Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego dla miasta Katowice przeciera szlaki. Wiedzę i doświadczenie zdobywają zarówno inicjatorzy przedsięwzięcia jak i jego beneficjenci. Można się spodziewać, ze kolejne edycje spotkają się z większym zainteresowaniem, bo Budżet Obywatelski to, obok m.in. Rady Jednostki Pomocniczej (tzw. rady dzielnicy), kolejny przykład inicjatywy, która pozwala mieszkańcom wpływać na kształt ich najbliższego otoczenia.




KOLEJNE EDYCJE BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Informacje na temat kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego w mieście Katowice dostępne są na stronach:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz