Ulica Strzelców Bytomskich jest zapewne jedną z najstarszych ulic w Dąbrówce Małej. Wraz z ulicą Gen. Józefa Hallera stanowi fragment dawnego szlaku biegnącego z Bytomia do Mysłowic. Szlak ów zaznaczony jest na mapie Wielanda z 1736 r. Na zachodniej stronie zwraca uwagę rozległy las oddzielający Bogucice od Dąbrówki Małej. Stanowił on w tym miejscu granicę między ziemią pszczyńską (do której należały Bogucice) i ziemię bytomską (do której należała Dąbrówka).
![]() |
Fragment mapy Principatvs Silesiae Rattiboriensis Wielanda z 1736 r. |
Dawniej ulica Strzelców Bytomskich nosiła nazwy Beuthenerstrasse i Bytomska. W listopadzie 1928 r., z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, została przemianowana na ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego (1). Miano Strzelców Bytomskich, w miejsce Bytomskiej, otrzymała po włączeniu Szopienic (wraz z Dąbrówką Małą) do Katowic w 1960 r. (2).
Poniższa pocztówka przedstawia ul. Strzelców Bytomskich tuż przed skrzyżowaniem z ul. Gen. Henryka Le Ronda. Datę jej wydania zawarłbym w latach 1912-1922. Po prawej stronie, za koroną drzewa, majaczy wieża kościoła św. Antoniego. W centrum najprawdopodobniej widzimy stanowisko kontroli przygranicznej. Po lewej stronie przydrożny krzyż, który stał wówczas na prawo względem obecnego położenia. W lewym rogu chata wiejska, obecna jeszcze na zdjęciu z lat 30.
![]() |
Pocztówkę udostępnił na forum.gkw24.pl kattowitz1900. |
![]() |
Nieco inne ujęcie widoku z poprzedniej pocztówki. Źródło: profil Pozdrowienia z Katowic. |
Gdy piszę ten tekst, w miejscu widocznym po prawej stronie pocztówek, kwitną właśnie dwa kasztanowce. Kasztanowiec biały (zwyczajny, Aesculus hippocastanum) i kasztanowiec czerwony (różowy, Aesculus x carnea). Nazwy wskazują na kolor kwiatów zebranych w duże, wiechowate kwiatostany. Owocami kasztanowca białego są zielone, kuliste, pokryte kolcami torebki. Żółtobrązowe owoce kasztanowca czerwonego są prawie gładkie. Dobrze wszystkim znane kasztany to nasiona kasztanowców.
![]() |
Kasztanowce przy ul. Strzelców Bytomskich. Po lewej kasztanowiec biały, po prawej kasztanowiec czerwony. (2013) |
W Dąbrówce Małej kasztanowce białe rosną pojedynczo lub w większych skupiskach.
Spotkamy je między innymi w parku położonym przy przystanku autobusowym Dąbrówka Mała Pod Młynem (Rada Miasta Katowice, uchwałą nr XXXIX/889/13 z dnia 30 lipca 2013 r., nadała mu nazwę "Park w Dąbrówce"). Kasztanowce białe tworzą aleję prowadzącą do zabudowań dworskich. Zaś kasztanowce czerwone, obok ww. stanowiska, rosną także w pobliżu przystanku autobusowego Dąbrówka Mała Kościół.
Warto zajrzeć:
Źródła:
(1) Polska Zachodnia nr 312, 10 listopad 1928 r., s. 5.
(2) Uchwała Nr IX/23/1962r. Miejskiej Rady Narodowej w Katowicach z dnia 21 listopada 1962 r. w sprawie zmiany nazw ulic o identycznym brzmieniu w Szopienicach
![]() |
Aleja kasztanowców wiodąca do zabudowań dworu (październik 2011). |
Warto zajrzeć:
- Współczesne ujęcie z pocztówki w Google Street View: http://goo.gl/maps/oMNA6
- Drzewa i krzewy Katowic wraz z kluczem do ich oznaczania, praca zbiorowa, Planta 1997
- G.Aas, A.Riedmiller, Drzewa. Encyklopedia kieszonkowa, Muza 2006
- http://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/kasztanowiec/kasztanowiec.php
Źródła:
(1) Polska Zachodnia nr 312, 10 listopad 1928 r., s. 5.
(2) Uchwała Nr IX/23/1962r. Miejskiej Rady Narodowej w Katowicach z dnia 21 listopada 1962 r. w sprawie zmiany nazw ulic o identycznym brzmieniu w Szopienicach
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz