piątek, 31 stycznia 2014

Wokół pocztówki z 1911 roku

Wcale nierzadko nowe zdjęcia, mapy, dokumenty, prócz uzupełnienia dotychczasowej wiedzy, rodzą kolejne pytania i zagadki. Tak jak pocztówka, której fotografię przekazał mi aznegil, autor bloga o Michałkowicach "Kto to jeszcze pamięta...". Pomimo niskiej rozdzielczości i naklejek, którymi sprzedawca zabezpieczył pocztówkę przed kopiowaniem (zdjęcie z aukcji internetowej), możemy kolejny raz zobaczyć Dąbrówkę sprzed ponad stu laty.

Pocztówka z 1911 roku (wersja powiększona).

Omówienie widokówki poczniemy od miniatury w lewym górnym rogu, by następnie poruszać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pierwsza miniatura przedstawia dworzec kolejowy w Dąbrówce Małej. Ów dworzec powstał przy torach Kolei Prawego Brzegu Odry (Rechte-Oder-Ufer-Eisenbahn), budowanej w latach 1865-1872 i łączącej, podobnie jak starsza Kolej Górnośląska (Oberschlesische Eisenbahn), Wrocław z Górnym Śląskiem (1). Stacja w Dąbrówce zwała się początkowo Georggrube (Kopalnia Jerzy). Za dworcem dostrzegamy dawny hotel dworcowy (budynek przy Alei Niepodległości 1).

Dworzec kolejowy w Dąbrówce Małej na innej pocztówce. Dziś budynki dworca mieszczą Teatr Gry i Ludzie.
Źródło: kattowitz1900 - forum.gkw24.pl.

Kolejna miniatura przedstawia fragment ulicy Gen. Henryka Le Ronda (wówczas Kattowitzerstrasse). Obok ratusza (obecnie przychodnia lekarska) stoi nieistniejąca już kamienica. Naprzeciw niej wznosi się "stara" szkoła, zbudowana w 1870 r. Budynek wyburzono w latach 90. ubiegłego wieku, a wolne miejsce zajęły parking i sklep "Biedronka". Przypomnijmy, że pierwsza (jeszcze drewniana) szkoła w Dąbrówce Małej powstała w 1847 r., w 1861 r. otwarto szkołę w Burowcu, zaś w latach 1910-1912 wznoszono gmach szkoły przy ulicy Józefa Grzegorzka (2). Właśnie budowę "nowej" szkoły przedstawia trzecia miniatura. Zaiste, intrygujący widok :) W tle dostrzegamy ratusz gminy Dąbrówka Mała.

Stara ("żółta") i nowa ("czerwona") szkoła na zdjęciach z lat. 40. XX wieku.
Źródło: galeria Szkoły Podstawowej Nr 47 w serwisie Nasza Klasa.

Najbardziej zagadkowa jest dla mnie ostatnia miniatura. Kamienicy przy ulicy Stacyjnej 2 (dawniej Bahnhofstrasse) towarzyszy napis Post, czyli poczta. Z księgi adresowej z 1910 r. wynika zaś, że pod tym adresem mieszkał rzeźnik Teodor Kozioł. Zdaje się nawet, że spod naklejki wyziera fragment szyldu Kozioła, który w całości możemy oglądać na poniższej fotografii. Zatem budynek mieścił kilka lokali? Kamienica nader reprezentacyjna i korzystnie położona (w pobliżu ratusza i dworca) świetnie pasowała na siedzibę urzędu pocztowego (3).

Ulica Stacyjna (daw. Bahnhofstrasse). Po prawej kamienica pod nr 2 i zakład rzeźniczy Teodora Kozioła. W głębi dworzec kolejowy.


Przypisy:
(1) Rozkład jazdy Kolei Prawoodrzańskiej z 1883 r. dostępny w serwisie Śląskie pocztówki (lato 1883, zima 1883). Stacja w Dąbrówce Małej nosiła miano Georgrubbe.
(2) Historia szkół w Dąbrówce Małej i Burowcu dostępna na stronach Szkoły Podstawowej nr 47 oraz Gimnazjum nr 11.
(3) Prawdopodobnie poczta w Dąbrówce Małej posiadała aż cztery lokalizacje! O starej poczcie przy ul. Strzelców Bytomskich 24 pisałem w artykule Pozdrowienia z Małej Dąbrówki. Następną, w ujęciu chronologicznym, byłaby wspomniana wyżej poczta na Stacyjnej 2. Z kolei w styczniu 1928 r. Polska Zachodnia donosi (s. 4): "Z dniem 1 bm. Agencja Pocztowa w Małej Dąbrówce została przemianowana na Urząd Pocztowy. Urząd mieści się przy ul. Bytomskiej 2" (Bytomska to dawna nazwa ulicy Strzelców Bytomskich). Ostatnia, aktualna lokalizacja poczty w Dąbrówce Małej to Al. Niepodległości 5.

2 komentarze:

  1. Poczta na Stacyjnej 2. Od dziadka, ktory mieszkal w tym domie, wiem, ze jeszcze w latach 20-tych u.w., byla na parterze po lewej stronie poczta. Przynajmniej do roku 1957, wyjechalem wtedy z Dabrowki, w "sieni" tego domu, tuz po wejsciu po kilku schodach, po lewej stronie bylo widoczne, czysto zabudowane deskami byle okno pocztowe. Jestem pelen podziwu i uznania dla autora, za ogromna, zmudna i wnikliwa prace zwiazana z opracowaniem tematu i redakcja tego blogu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za potwierdzenie lokalizacji poczty przy Stacyjnej 2. Przed wojną poczta mieściła się już pod obecnym adresem, czyli Al. Niepodległości 5. Zastanawia mnie jeszcze wzmianka w "Polsce Zachodniej" z 1928 r. o urzędzie przy Bytomskiej 2 (przypis nr 3).

      Usuń